iletişim : info@eskiarcelikliler.org
Tarihçe

O. Doğan Kayan’ın öncülüğünde 1997’de başlayan, eski Arçelikli iş arkadaşlarının buluşmaları yıllar içinde devam etti, gelişti. Sonunda Eski Arçelikliler Derneğinin oluşmasını sağladı.

Kuruluşumuz öncesinde, 13.03.2007 tarihindeki toplantımıza katılan, TEMA Vakfı Kurucusu Hayrettin Karaca bizlere TEMA ile ilgili deneyimlerini ve dernekleşmemizle ilgili görüşlerini iletti. Derneğimizin kuruluşu öncesi bizlere ilham veren, örnek ve mütevazi büyüğümüz Hayrettin Karaca’yı saygıyla anıyoruz.

Eski Arçelikliler Derneği 24 Eylül 2008 tarihinde, alfabetik sırayla; Asuman Arife Kayan, Levent Alatlı, Mecit Alican Çağdaş, Mehmet Ender Çakıroğlu, Mehmet Nesil Giray, Mehmet Yalçın Tanes, Meral Terem, Mustafa Tüzüngüç, Münevver Ayşan Dalkılıç, Osman Doğan Kayan ve Şefik Sertel tarafından kuruldu.

Kuruluş döneminde Osman Doğan Kayan, Eski Arçelikliler Derneğinin Kurucu Başkanı oldu.

12 Nisan 2009’da yapılan ilk genel kurulda Osman Doğan Kayan, Eski Arçelikliler Derneğinin ilk başkanı seçildi.

26 Ekim 2010’da TEV, Türk Eğitim Vakfı ile Eski Arçelikliler Derneği arasında burs konusunda işbirliği protokolü imzalandı.

TEV vasıtasıyla her yıl Meslek Lisesi öğrencilerine burs verilmeye başlandı.

Bursiyerlerimizi Rahmi Koç Müzesine, Florya Akvaryumuna, İstanbul Arkeoloji Müzesine götürdük.

8 Nisan 2012’de yapılan ikinci genel kurulda Can Çağdaş, Eski Arçelikliler Derneği başkanı seçildi.

Marketing Türkiye ve TEV dergilerinde haberlerimiz ve röportajlarımız yayınlandı.

Web-sitemiz yenilendi.

Muhtelif üniversitelerdeki TEV bursiyerlerine konferans ve eğitim verdik

20 Ocak 2014’de aramızdan ayrılan Arçelik Ar-Ge kurucusu Refik Üreyen anısına, her yıl İTÜ Makine Mühendisliğinde okuyan, başarılı bir kız öğrenciye burs verilmeye başlandı.

22 Nisan 2015’de yapılan genel kurulda Münevver Ayşan Dalkılıç, Eski Arçelikliler Derneği başkanı seçildi.

Yaza merhaba ve yeni yıl yemekleri düzenledik. Üyelerimiz ve üyemiz olmayan Arçeliklilerle her fırsatta bir araya geldik.

TEV Meslek Lisesi bursu verilen öğrenci sayısı 150’yi geçti.

15 Nisan 2018’de yapılan genel kurulda Levent Alatlı, Eski Arçelikliler Derneği başkanı seçildi.

Nakkaştepe Koç Spor Kulübü içindeki Bosco di Serena’da aylık üye toplantılarına başlandı. Aylık toplantılarda konuşmacılarımız; Nesil Giray, Nazim Kadrizade, Mehmet Ali Neyzi, Şenol Özdemir, Can Çağdaş, Ege Cansen, Namık Kural, Ender Çakıroğlu, Prof. Dr. Aytül Erçil, Sait Tosyalı, Mehmet Ali Berkman, Hasan Subaşı ve Cengiz Solakoğlu oldu.

16 Ekim 2019’da Arçelik Global CEO’su Hakan Bulgurlu ziyaret edildi.

27 Kasım 2019’da Arçelik Türkiye Genel Müdürü C. Can Dinçer ziyaret edildi

28 Kasım 2019’da Arçelik Çayırova Çamaşır Makinası Fabrikası, Arçelik Atölye 4.0 ve Garage tesisleri 38 üyemizle gezildi.

TEGV ile işbirliğine başlandı. TEGV’e 150 Öğrenci için eğitim desteği verildi.

TEGV’e 4 bilgisayar bağışladık ve ISO-9001 Yönetim Sistemleri için danışmanlık desteği verildi.

9 Mart 2020 Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu ziyaret edildi.

Pandemi nedeniyle üye toplantıları online yapılmaya başlandı. Bu dönemde Dr. YalçınTanes, Levent Hasanreisoğlu, Sabri Akdemir, Aka Gündüz Özdemir konuşmacılarımız oldu.

2021 Yılında online üye toplantılarına devam edildi. Bu dönemde konuşmacılarımız eski Mısır Büyükelçimiz Hüseyin Avni Botsalı, Serdar Süalp, Av. Mümtaz Hacıpaşaoğlu, Khan Academy Genel Müdürü Alp Köksal, Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı Av. Ahmet Kemal Şenpolat, Aydan Çalbaş, Yılmaz Bulut, Av. Selin Mirkelam Falay, Erdem Yurdanur, Ayşe Boybeyi, Ege Cansen, Nurhayat Özol, Esin Alp, İlkyar Vakfı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Vural, Tuğrul Kudatgobilik,  Tema Vakfı Genel Müdürü Başak Yalvaç ve Genel Md. Yrd. Dr. Hikmet Öztürk, Rifat Bali, Dr. Murat Koraltürk ve son olarak da Arçelik Global CEO’su Hakan Bulgurlu oldu.

TEGV ile Yeni Dünya tablet projesine devam edildi. Ağırlığı Köy okulları olmak üzere 4000’den fazla ilkokul öğrencisine tablet dağıtıldı ve TEGV eğitimleri verildi.

TEMA Vakfı ile Kırkalareli Osmancık Köyünde 2500 fidandan oluşan Eski Arçelikliler Derneği Hatıra Ormanı yapıldı.

TEV’den 10 meslek lisesi öğrencisine Eski Arçelikliler bursu ve  2 üniversite öğrensine de Refik Üreyen bursu verildi.

21 Aralık 2021’de Büyük Kulüp’te kuruluş ve yeni yıl yemeğimiz yapıldı. HAyvan Hakları Federasyonuna 2 bilgisayar, İlkyar Vakfına 4 kütüphane yardımı yapıldı.

2022 Yılında da online üye toplantılarımıza devam edildi. Bu dönemde konuşmacılarımız Aylin Gezgüç, Numan Şahin,  Prof. Dr. Mustafa Sarı oldu, Mete Karaer ve Deniz Berktay oldu.

11 Nisan 2022’de yapılan Genel Kurulumuz Mehmet Ali Neyzi yeni başkanımız olarak seçildi. Bu genel kurulda derneğimizin ismi de Arçelikliler Derneği olarak kabul edildi.

Mayıs ayından itibaren fiziksek üye toplantılarına Marmara Yelken Kulübünde başlandı. Mayıs ayında Binnur Zaimler ve Haziran ayında Levent Alatlı konuşmacılarımız oldu.

11 Haziran 2022’de Arçelik Buzdolabı ve Kompresör Fabrikaları ve 12 Haziran’da da Eskişehir gezisi yapıldı.

 

 

 

Üyelik başvurusu veya bilgi almak için bize 7/24 ulaşabilirsiniz.      

Bize Ulaşın